eric sultan-1-0174

ה׳מאוורר׳ בככר רבין

דווקא בימים בהם האווירה מתחממת ומתלהטת ברחוב, בפייסבוק, בעיתונים, ונדמה שחום יולי-אוגוסט יהיה כאן לנצח…

המאוורר! בלו-אפ  מדוייק ועובד עפ"י דגם 'סטאר' ישראלי ישן.
סופר סופר סטאר!

את הפרוייקט יזמתי והצעתי לעירית תל אביב-יפו, אלה הרימו את הכפפה והציעו להציב את המונומנט כחלק משנת האמנות בעיר. ברור שהסכמתי.

המאוורר הוצב בכיכר רבין ב-3.7.12
הוא כולל גם כבל, תקע ומפצל unplugged שהונחו בסמוך לבסיס.

אלפי השיתופים בפייסבוק והאייטמים במדיות השונות בארץ ובעולם סימנו הצלחה אדירה!
המאוורר תקשורתי, נוכח ללא מילים, פתוח לפרשנות אישית רבת רבדים ובעיקר בעיקר נאהב

– – –eric sultan-1-0174

שואלים אותי כל הזמן – אז איך עלה הרעיון, ולמה מאוורר? ואיך עשית? ומי בנה? בכנות – אין לי תשובה. לא יודעת מה היה שם באותו הרגע, אבל בשניה שהבנתי שכיכר רבין הוא יעד אטרקטיבי ונחשק במיוחד, שהמחאה מאחוריי ויולי אוגוסט לפניי – כבר יכולתי לראות את המאוורר ניצב שם, כולו טורקיז ועושה רוח בכיכר.

הקונספט, ההקשר, הדימוי והמימוש – הכל היה שם, צלול ומזוקק.

אז הכנתי פרזנטציה, הדמייה וקצת טקסט שמגדיר את הקונספט והגשתי לועדת הפסלים בתל אביב. (ידעתי שזה יהיה דגם של 'סטאר' ישראלי, אבל לא מצאתי אחד כזה אז שמתי מאוורר טורקיז אחר) כך נראה הדימוי הראשון:

הפרזנטציה הראשונה. המאוורר כמו שהוצג לועדת הפסלים
הפרזנטציה הראשונה. המאוורר כמו שהוצג לועדת הפסלים

 

נימקתי את הקשר בין המונומנט ליצירות אחרות שלי: שאני מעצבת ואמנית רדימייד, משתמשת בקיים ועושה עליו מניפולציה לפיסול סביבתי שובב ופרוע. הפסלים שלי משלבים ערכים של מקום עם איפמקט ויזואלי, הרפתקנות לא פורמלית, לא מנומסת, חוצפנית ויצרית. למעשה, זה לחיות בין אנשים, לגעת, לרגש, לדגדג ולהצחיק, להאיר ולשנות ולו לרגע את הסביבה. לייצר לנו מציאות חדשה. יום חדש! רחוב חדש!

קצת לפני הועדה נתקלתי בפוסט בפייסבוק על יוזמה של 'אוהבים בתל אביב' שהרים מישהו בשם אסף זמיר. גיששתי, ריחרחתי וכשהבנתי שהוא סגן ראש העיר צלצלתי ללשכה, ביקשתי 5 דקות, ממש התעקשתי ונפגשנו. הוא ראה את התמונה (זו שכאן למעלה), אמר 'גדול!' גלגל את הדפים ואמר שהוא בדיוק עולה לקומה ה-12.

ההצעה עברה את הועדה!

באמצע אפריל יצאתי להרפתקאה – למסע מאתגר ומרגש בדרך להצבת המונומנט הראשון בחיי. הבאזז ארט הראשון בישראל!
כמו קלאוס אולדנברג, ג'ף קונס, פול מקארתי ופלורנטיניאן הופמן.. ברגליים משקשקות, בלב בדופק אקסרא היסטרי ובאמונה מלאה שאני יכולה!
להצלחה האדירה הזו הייתי זקוקה לשותפים משובחים. כל זה לא היה קורה באותה איכות ואותו ביצוע לולא היו לי השותפים המופלאים שייצרו את הפיס הבלתי נשכח הזה – אודי, אברהם וכל החבורה המצויינת שאיתם ב א.א.תבנית ותצוגה. חודשיים מרתוניים כנגד כל הסיכויים בתהליך מרתק של תכנוני קונסטרוקציה, מהנדסי מכונות, רתכים, יציקות ופולימרים, צבע, מערכות חשמל וסולאר. תוך כדי העבודה בבית מלאכה גם ביקשתי להוסיף לו תקע, מפצל וכבל חשמל. הבנתי שבחיבור הקטן לפרט השולי של המאוורר טמון הקסם, האותנטיות והאמינות. לכן הם שם והוא כולו Unplugged!

בחמישי שלפני ההצבה עשו עליו את הטסט הראשון. הרכבה, הפעלה, צידוד.

ההרכבה הבאה היתה בכיכר רבין בלילה שבין ה-2-3.7.12. משאית מנוף, צוות מושלם ושמחה בלב. היה רגע אדיר שהוא עמד זקוף, יפיוף אמיתי, והתחיל לאוורר – הפרופלור וגם הצידוד (מצד לצד). מושלם! אבל אז הוא נשבר.

כל הזמן עולה בי המחשבה שכל כך הרבה דברים היו צריכים לקרות כדי שהדבר הזה יתממש, שכל כך הרבה רגעים ומפגשים קטנים שחידודים ודיוקים, שהחלטות קריטיות של רסיסי רגעים איפשרו לחלום הזה לעמוד שם במרכז הכיכר בשעה 06:00 ביום שלישי ולהפוך בין רגע לכל כך סקסי ונאהב. שום דבר לא יכול היה לעצור את הפלא הזה מלקום ולהיות, גם לא תקלה קטנה. מאז הוא תוקן ועובד בכל יום בין השעות 18:00-22:30 בכל חצי שעה עגולה למשך 2 דקות. הנה הלילה שבו הנחנו אותו בכיכר הוידאו של המייקינג אוף! המאוורר בכיכר רבין! הנה קצת:

 

קודם כל מפסלים בקלקר
קודם כל מפסלים בקלקר
בסיס המאוורר עם ציפוי פוליאסטר
בסיס המאוורר עם ציפוי פוליאסטר
התקע
התקע
הפרופלור של המאוורר
הפרופלור של המאוורר
בוחרת גוונים בהתאמה למאוורר סטאר המקורי
בוחרת גוונים בהתאמה למאוורר סטאר המקורי
הפרופלור
הפרופלור

fan24

המדבקות: לוגו סטאר, מס קניה וכו'
המדבקות: לוגו סטאר, מס קניה וכו'
כמעט מוכן
כמעט מוכן
הגענו לכיכר
הגענו לכיכר
אמצע הלילה. 5 שעות להשקה. תיקון היחידה שנשברה
אמצע הלילה. 5 שעות להשקה. תיקון היחידה שנשברה

כתבו על 'המאוורר' בכל המדיות, בארץ ובעולם. הנה כמה ספיישלים:

מאקו וערוץ 2

ואללה. חדשות

xnet

מרמלדה

חדר 404

גלובס

מיזבלה

 

ויש גם בחו"ל

סין

גרמניה

יפן

איטליה

 

 

Save

Save

Save